Інформація для батьків

Попереду 5 клас! Рекомендації психолога батькам четвертокласників.


У житті кожного учня буває важливий момент - перехід до навчання в середній школі - в 5-му класі. І не кожна дитина з легкістю переходить на цю якісно новий щабель навчання.

Основна увага батькам у цей час слід приділяти розвитку навчальної діяльності дітей, їх умінню вчитися, набувати самостійно і за допомогою дорослих нові знання та навички.

У п'ятому класі умови навчання докорінно змінюються: діти переходять від одного основного вчителя до системи "класний керівник-вчителі-предметники".

Як показує практика, більшість дітей переживає цю подію як важливий крок у своєму житті. Вони пишаються тим, що "вже не маленькі". Поява кількох вчителів з різними вимогами, різними характерами, різним стилем відносин є для них зримим показником їхнього дорослішання. Але слід згадати, що перехід з початкової школи в середню пов'язаний із зростанням навантаження на психіку учня. Це і різка зміна умов навчання, розмаїтість і якісне ускладнення вимог, пропонованих до школяра різними вчителями, і навіть зміна позиції "старшого" в початковій школі на "самого маленького" у середній.

У адаптаційний період діти можуть стати більш тривожними, боязкими або, навпаки, "розв'язнішими", надмірно гучними, метушливими. У них може знизитися працездатність, вони можуть стати забудькуватими, неорганізованими, іноді порушується сон, апетит. У більшості дітей процес адаптації відбувається на протязі 2-4 тижнів після початку навчання. Однак, є діти, у яких цей процес затягується на 2-3 місяці і навіть більше.

У період адаптації важливо забезпечити дитині спокійну, лагідну обстановку, чіткий режим, тобто зробити так, щоб п'ятикласник постійно відчував підтримку і допомогу з боку батьків.

Труднощі в п'ятикласників може викликати й необхідність на кожному уроці пристосовуватися до своєрідного темпу, особливостям мови, стилю викладання кожного вчителя.

Батьки! У цей період вашій дитині особливо потрібна допомога і в підготовці домашніх завдань (навіть якщо в початковій школі діти робили уроки самостійно), і в подоланні труднощів у навчанні.

Рекомендації для батьків

1. Надихнувшись підлітка на розповіді про свої шкільні проблеми. Вибирайте час для спілкування з дитиною. Постарайтеся запам'ятати деталі розповіді дитини, тоді ви зможете представляти себе картину його шкільного життя в цілому.

2. Регулярно розмовляйте з учителями вашої дитини про його успішність, поведінку та взаємовідносини з іншими дітьми. Навіть якщо немає особливого приводу для занепокоєння, консультуйтеся з вчителями дитини хоча б раз на два місяці.

3. Допомагайте підлітку виконувати домашні завдання, але не робіть їх замість нього. Вчіть дитину самостійно знаходити відповіді на свої питання (але не відмахується словами «Сам думай!"). Витратьте час, щоб пояснити підліткові не зрозуміле їм, або покажіть, де йому знайти відсутню інформацію.

4. Допоможіть йому відчути інтерес до того, що викладається в школі. З'ясуйте, що взагалі цікавить вашої дитини. Також шукайте будь-які можливості показати застосування шкільних знань в домашній діяльності.

5. Особливі зусилля прикладайте для того, щоб підтримувати спокійну та стабільну атмосферу в домі, коли у шкільному житті підлітка відбуваються зміни.

6. Підтримуйте підлітка в його починаннях, нехай навіть вони носять тимчасовий характер. Заохочуйте інтереси дитини. Постарайтеся побачити в його найдивніших захопленнях позитивний початок.

7. Зміцнюйте самооцінку дитини. Навчайте його аналізувати свої невдачі. Це допоможе підлітку надалі уникати повторних помилок. Тим самим ви підтримаєте його інтерес до захопленню.

8. Не слід також забувати, що життя дітей не обмежується стінами школи. За її межами дитина може бути занурений в такі заняття, які дозволять йому проявити свою умілість, домогтися успіху і знайти упевненість в собі.

Немає коментарів:

Дописати коментар